A munka közbeni helyes testtartás fontossága
A munkahelyi jóllét már nem csak egy trendi kifejezés, amelyet általában a Z generációs irodákhoz társítanak, hanem az átgondolt, haladó és gondoskodó vállalatok iránymutatása. Az ilyen jellegű munkahelyi beruházásokról ismert, hogy jelentősen elősegítik a munkaerő megtartását és a produktivitást.
Az ergonómia elengedhetetlen szerepet játszik a munkaállomások használatának és tervezésének szempontjából. A helyes testtartás fontosságát gyakran figyelmen kívül hagyják, pedig ez is fontos tényező az ergonomikus eszközök használata során. A helyes testtartás javítása, kialakítása minden munkavállaló számára adott, így jelentősen megváltozhatnak a munkanapjai.
Íme néhány hasznos tipp a helyes testtartás kialakításához:
1. Testtartása legyen semleges
A semleges testtartás testünknek természetes, kényelmes.
2. Munka a teljesítményzónában
A teljesítmény zónát más néven gyakran karnyújtás zónának is nevezik. Ez azt jelenti, hogy ami a teljesítmény zónán belül található az mind egy karnyújtásnyira van Öntől. Ha ezen túllép, például az egérért, vagy bármilyen más irodai eszközét nyújtózkodnia kell, kiszabadul a zónából és csökkenhet a teljesítménye.
3. Kerülje a hosszan tartó ülést és statikus pozíciót
Az emberi testet nem arra “tervezték”, hogy hosszú ideig üljön vagy álljon egyhelyben. Bármilyen ülő helyzet fárasztóvá válhat egy idő után. Ha az izom és csontrendszerét túl hosszú ideig pihenteti, akkor fáradtnak fogja érezni magát, szánjon tehát időt a mozgásra, nyújtásra. Egy ülő/álló munkaállomás folyamatos segítséget jelent az ülés statikus helyzetéből való kitörésre.
4. Csökkentse az ismétlődő mozgásokat
Egy azonos mozgás folyamatos ismétlése ugyanazon izomcsoportok ismételt megterhelését jelenti. A számítógépet használók számára a feszültség leggyakrabban a felsőtestben jelentkezik. Az ergonómiai eszközök és kiegészítők használata segít megelőzni az ismétlődő fájdalmak kialakulását.
5. A helyes pozíció megtalálása
Szakértők azt tanácsolják, hogy állás közben a testtömeget egyenletesen oszlassuk el a lábak elülső, hátsó és oldalsó részén. Az irodai székén ülve győződjön meg arról, hogy az igazodik-e az Ön kényelméhez, miközben hozzájárul a helyes testtartás kialakításához. A könyöke és a térde legyen derékszögben, ez könnyen kivitelezhető egy lábtámasz és egy állítható magasságú szék/asztal segítségével.
6. Használjon ergonomikus eszközöket
Az ergonomikus irodai székeket, asztalokat és asztali kiegészítőket úgy tervezeték, hogy támogassák a helyes testtartást és a kényelmet. Az ülő/álló munkaállomások ösztönzik a mozgást, miközben eleget tesznek a különböző munkavégzési preferenciáknak: ülve, de akár állva is végezheti munkáját!